Ε.Σ.Σ.Δ.Ε.

Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Δυτικής Ελλάδας

Νεανικό Τουρνουά Rapid ΝΕΠ – ΕΑΠ

Νεανικό Τουρνουά Rapid Ναυταθλητικής Ένωσης Πατρών – Ένωσης Αθλοπαιδιών Πατρών Άνοιξη 2019

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Ατομικό  τουρνουά  Rapid 7 – 9 αγωνιστικών, ελβετικού συστήματος, σε τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας

2. ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Ένωση Αθλοπαιδιών Πατρών – Ναυταθλητική Ένωση Πατρών.

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δικαιώμα συμμετοχής σε αθλητές και αθλήτριες, ηλικίας έως 21 ετών.

4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 25′ για όλη την παρτίδα, συν 10” επιπλέον χρόνος  ανά κίνηση από την αρχή της παρτίδας.

5. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Για το γκρουπ Α

Προσέλευση

Σάββατο

23

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 16.30

1ος γύρος

Σάββατο

23

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 17.00

2ος γύρος

Σάββατο

23

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 18.30

3ος γύρος

Κυριακή

23

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 10.00

4ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 11.30

5ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 13.00

6ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 17.00

7ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

Ώρα 18.30

Απονομές

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 20.00

Για τα γκρουπ Β , Γ , Δ

Προσέλευση

Σάββατο

23

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 16.30

1ος γύρος

Σάββατο

23

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 17.00

2ος γύρος

Σάββατο

23

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 18.00

3ος γύρος

Σάββατο

23

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 19.00

4ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 10.00

5ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 11.00

6ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 12.00

7ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 17.00

8ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 18.00

9ος γύρος

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 19.00

Απονομές

Κυριακή

24

Φεβρουαρίου

2019

ώρα 20.00

6. ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Εμπορικό Επιμελητήριο Αχαΐας στον πεζόδρομο της Ρήγα Φεραίου στην Πάτρα


7. ΠΑΡΑΒΟΛΟ: 10 ευρώ

8. ΕΠΑΘΛΑ:

Για το κάθε γκρουπ δυναμικότητας. Ειδικά για το 1ο γκρουπ δυναμικότητας στον 1ο νικητή απονέμεται κύπελλο.

1ος νικητής

Χρυσό μετάλλιο

2ος νικητής

Αργυρό μετάλλιο

3ος νικητής

Χάλκινο μετάλλιο

1η νικήτρια

Χρυσό μετάλλιο

2η νικήτρια

Αργυρό μετάλλιο

3η νικήτρια

Χάλκινο μετάλλιο

9.ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: α) Αποτέλεσμα ισοβάθμων β) Μπούχολτς γ) Σόννεμπορν-Μπέργκερ δ) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).

10.ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται αμέσως μετά τη λήξη της παρτίδας με παράβολο 10 ευρώ. Επιτροπή ενστάσεων ορίζονται τα τρία πρώτα ΕΛΟ που είναι παρόντα στην διοργάνωση.

11.ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Παυλίδης Δημήτριος

12.ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θα οριστεί από την ΤΕΔ σε συνεργασία με την ΚΕΔ.

13. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δηλώσεις συμμετοχής, μέχρι το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου στις 13.00, στο τηλέφωνο 6937634059 ( Σιέμπος Κώστας)  και 6906582950 (Παυλίδης Δημήτριος)

Μέγιστος αριθμός συμμετοχών 80 άτομα.

ΔΙΑΦΟΡΑ: Για ότι δεν προβλέπεται στην παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί για αγώνες Rapid της FIDE

Αφήστε την απάντησή σας