Ε.Σ.Σ.Π

Η επίσημη σελίδα της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Πελοποννήσου

Χειμερινό Νεανικό Τουρνουά ΝΕΠ – ΕΑΠ

Χειμερινό Νεανικό Τουρνουά ΝΕΠ – ΕΑΠ

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Ατομικό  τουρνουά  Rapid , ελβετικού συστήματος,

2. ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Ναυταθλητική  Ένωση Πατρών – Ένωση Αθλοπαιδιών Πατρών

3ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  Οι συμμετέχοντες θα χωριστούν σε τρία γκρουπ δυναμικότητας ανάλογα με τον βαθμό αξιολόγησης και την ηλικία τους.  Σε περίπτωση που οι συμμετοχές των κοριτσιών είναι αρκετές το τρίτο γκρουπ θα αποτελείται αποκλειστικά από κορίτσια.

4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:

A Group -  25′ για όλη την παρτίδα, συν 30 ” επιπλέον χρόνος  ανά κίνηση από την αρχή της παρτίδας.

B Group -  25′ για όλη την παρτίδα, συν  10 ” επιπλέον χρόνος  ανά κίνηση από την αρχή της παρτίδας.

Γ Group  -  Στην περίπτωση που σχηματιστεί γκρουπ κοριτσιών θα ισχύσει ο χρόνος σκέψης του Α Group  διαφορετικά του Β.

5. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Α Group

Προσέλευση Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 Ώρα 16.30
1ος γύρος Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 17.00
2ος γύρος Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 18.30
3ος γύρος Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 17.00
4ος γύρος Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 18.30
5ος γύρος Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 17.00
6ος γύρος Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 Ώρα 18.30
Απονομές Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 Ώρα 21.00

B Group

Προσέλευση Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 Ώρα 16.30
1ος γύρος Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 17.00
2ος γύρος Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 18.00
3ος γύρος Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 19.00
4ος γύρος Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 17.00
5ος γύρος Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 18.00
6ος γύρος Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 Ώρα 19.00
7ος γύρος Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 17.00
8ος γύρος Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 18.00
Απονομές Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 Ώρα 21.00

Γ Group

Θα ανακοινωθεί με συμπληρωματική προκήρυξη ανάλογα με τις συμμετοχές

6. ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Πάρκο της Ειρήνης – Πανεπιστήμιο Πατρών

7. ΠΑΡΑΒΟΛΟ: 5 ευρώ

8. ΕΠΑΘΛΑ:

Για κάθε γκρουπ δυναμικότητας  τα έπαθλα θα είναι τα εξής

1ος νικητής Χρυσό μετάλλιο
2ος νικητής Αργυρό μετάλλιο
3ος νικητής Χάλκινο μετάλλιο
1η νικήτρια Χρυσό μετάλλιο

Ειδικά για το Α Group ο 1ος νικητής θα κερδίσει και κύπελλο.

9. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: α) Αποτέλεσμα ισοβάθμων β) Μπούχολτς γ) Σόννεμπορν-Μπέργκερ δ) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).

10. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται αμέσως μετά τη λήξη της παρτίδας με παράβολο 10 ευρώ. Επιτροπή ενστάσεων ορίζονται τα τρία πρώτα ΕΛΟ και αναπληρωματικά τα δύο επόμενα ΕΛΟ.

11. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Παυλίδης Δημήτριος

12. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θα οριστεί από την ΤΕΔ.

13. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δηλώσεις συμμετοχής, μέχρι το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου  στις 18.00, στο τηλέφωνο 6937634059 (Σιέμπος Κώστας)  και 6906582950 (Παυλίδης Δημήτριος).

ΔΙΑΦΟΡΑ: Για ότι δεν προβλέπεται στην παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί για αγώνες Rapid της FIDE.

Αφήστε την απάντησή σας