Ε.Σ.Σ.Π

Η επίσημη σελίδα της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Πελοποννήσου

7ο ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ – Αναλυτικά Αποτελέσματα

Ολοκληρώθηκε το 7ο ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ 2017 που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πύργου το διήμερο 26 και 27 Αυγ στο καφέ Επαρχείον στον Πύργο.


Οι συμμετοχές έφτασαν τις 50 από 17 συλλόγους με ένα εύρος ηλικιών από 6 έως 61 ετών να αγωνίζονται σε 9 γύρους με πάθος για το αποτέλεσμα.
Στους αγώνες συμμετείχαν και οι πρωταθλητές Ελλάδος 2017 Στεφάνου Δημ (Κ12) της ΝΕ Πατρών και Μακρίδης Δημ (Κ10) της ΣΑ Πύργου δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση εν όψη του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στην Ρουμανία τον Σεπτ. Η κλήρωση τους έφερε αντιμέτωπους στον 7ο γύρο με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο.

Οι αναμετρήσεις από τον 1ο γύρο έδειξαν ότι τίποτα δεν είναι εύκολο για κανέναν αφού οι “εκπλήξεις” έρχονταν η μια μετά την άλλη.
Βέβαια στο σκάκι τίποτα δεν είναι τυχαίο αφού στην σκακιέρα βγαίνει πάντα η δουλειά και η προετοιμασία που έχει κάνει ο κάθε ένας αθλητής.

“Οι αγώνες σηματοδοτούν το τέλος της περσινής πλήρως επιτυχημένης αγωνιστικής χρονιάς και την έναρξη της νέας για την ΣΑ Πύργου. Το πρωτάθλημα που κατέκτησε αήττητη η ΣΑ Πύργου το 2017 και η άνοδός της στον προκριματικό όμιλο της Α Εθνικής σε ομαδικό επίπεδο όσο και οι επιτυχίες των νεαρών αθλητών της στο Πανελλήνιο μαθητικό καθώς και η ανάδειξη του Μακρίδη Δημ ως πρωταθλητή Ελλάδος Κ10 σε ατομικό επίπεδο είναι η βάση για την νέα χρονιά.” δήλωσε ο Διευθυντής αγώνων κ. Σταθόπουλος Γ.

Εκτός της ατομικής βαθμολογίας το τουρνουά είχε και την διασυλλογική και σε αυτήν
είχαμε :
1η θέση ΝΕ Πατρών με τους Παυλίδη Δημ – Στεφάνου Δημ και Κόλλια Ιωάννη
2η θέση ΣΑ Πύργου με τους Περιφάνης Γ – Παπαδόπουλος Θ και Μακρίδη Δημ
3η θέση Ευβοική ΕΣ με τους Λουκόπουλος Παν – Τσότρας Ιωαν και Γιαννούτσος Παν.
ακολούθησαν οι ΝΟ Καλαμάτας και ΣΣ Ζακύνθου στις 4η και 5η θέση ενώ τις απονομές στις ομάδες έκαναν οι κ.Μαντίκος Κων του ΣΟ Άστρους και ο ΟΜ κ.Περιφάνης Γ της ΣΑ Πύργου.

Στις Ειδικές κατηγορίες
1η Γυναίκα Παχάκη Χρ. της ΝΕ Πατρών και
1ος Α50 ΟΜ Περιφάνης Γ της ΣΑ Πύργου τις απονομές έκανε ο κ.Παυλίδης Δημ της ΝΕ Πατρών.

Στα Κορίτσια
Κ20 Μπανιά Ελένη της ΝΕ Πατρών
Κ18 Σιγούρου Αλκ της ΣΑ Πύργου
Κ16 Αθανασοπούλου Ανδριάννα του ΝΟ Καλαμάταςκαι
Κ14 Φρίτσαλου Κων.να της ΣΑ Πύργου
Τις απονομές στα κορίτσια έκανε ο πρόεδρος του ΣΣ Ζακύνθου κ.Σαραντίδης Ηλίας

Στα αγόρια
Κ20 Κόλλιας Ιωάννης της ΝΕ Πατρών
Κ18 Τσότρας Ιωάννης της Ευβοικής ΕΣ
Κ16 Στεφάνου Κων/νος της ΝΕ Πατρών τις απονομές έκανε ο ΟΜ κ.Διαμαντέας Πέτρος του ΝΟ Καλαμάτας
Κ14 Μακρίδης Δημ της ΣΑ Πύργου
Κ12 Αθανασόπουλος Θεόδωρος του ΝΟ Καλαμάτας
Κ10 Κολλύρης Ανδρέας της ΣΑ Πύργου τις απονομές έκανε ο κ.Γιαννούτσος Παν της Ευβοικής ΕΣ
Κ08 Γιαννόπουλος Βασ του ΣΣ Λάρισσας
ενώ ως μικρότερος αθλητής στους αγώνες βραβεύτηκε ο Κρεκουκιώτης Γιώργος 6 ετών της ΣΑ Πύργου, τις απονομές έκανε ο κ.Γιαννόπουλος Βασ του ΣΣ Λάρισσας

Τέλος στην Γενική βαθμολογία
1ος Petritaj Fotjon 9/9 !! του ΟΣ Καλαμάτας
2ος Παυλίδης Δημ 7,5/9 της ΝΕ Πατρών
3ος Καραπιπέρης Αλεξ 7/9 του ΑΣ Προμηθέας Πατρών
4ος Τσίρος Φραγκίσκος Βλ. 6/9 του ΑΣ Παπάγου
5ος Στεφάνου Δημ 6/9 της ΝΕ Πατρών
6ος Λουκόπουλος Παν Αθ. 6/9 της Ευβοικής ΕΣ
Τις απονομές έκανε ο Διευθυντής Αγώνων κ.Σταθόπουλος Γιώργος

Η ΣΑ Πύργου ευχαριστεί αθλητές-ριες και στους συνοδούς τους για την συμμετοχή τους στους αγώνες.

Περισσότερες φωτογραφίες στην ιστοσελίδα της Σκακιστικής Ακαδημία Πύργου

Αφήστε την απάντησή σας