Ε.Σ.Σ.Π

Η επίσημη σελίδα της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Πελοποννήσου

Patras Chess Festival

Στο Επιμελητήριο Αχαΐας 3, 4 και 5 Ιουνίου θα λάβει χώρα το πρώτο Chess Festival της Πάτρας, το οποίο συνδιοργανώνουν οι δραστήριοι σύλλογοι ΕΑΠ και ΣΟΠ.

Το σκακιστικό φεστιβάλ θα αποτελείται από 5 τουρνουά:

I ELITE-1 Για σκακιστές άνω των 18 ετών
II ELITE-2 Για σκακιστές U18 με διεθνές ΕΛΟ Standard
III GIRLS Για σκακίστριες
IV OPEN-1 Για σκακιστές U18 χωρίς διεθνές ΕΛΟ Standard
V OPEN-2 Για πρωτοετείς σκακιστές U18

Δηλώσεις Συμμετοχής μπορούν να γίνονται ηλεκτρονικά στην παρακάτω διεύθυνση

Με κύπελλο θα βραβευτεί ο πρώτος νικητής εκάστου τουρνουά. Και με μετάλλια οι τρεις πρώτοι ανά κατηγορία.

Τα τρία πρώτα τουρνουά θα έχουν ώρα έναρξης 17.00
Τα δύο όπεν 11.00

Τα τουρνουά αποτελούν πρόβα τζενεράλε εν όψει των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων του Πόρτο Ρίο.

Αναλυτικώς στην Προκήρυξη

1. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Πέντε ατομικά τουρνουά ράπιντ 6 αγωνιστικών ελβετικού συστήματος, με διεθνή αξιολόγηση και χρόνο σκέψης 25′ για όλη την παρτίδα συν 20” ανά κίνηση

2. ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Σκακιστικός Όμιλος Πατρών & Ένωση Αθλοπαιδιών Πατρών

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: ELITE-1: Σκακιστές άνω των 18 ετών. ELITE-2: Σκακιστές με διεθνές ΕΛΟ Standard. GIRLS: Σκακίστριες. OPEN-1: Σκακιστές U18 χωρίς διεθνές ΕΛΟ Standard. OPEN-2: Πρωτοετείς σκακιστές U18

4. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

ELITE-1 Σάββατο 3, Κυριακή 4 & Δευτέρα 5 Ιουνίου 2017 ώρα 17.00 & 18.30
ELITE-2 Σάββατο 3, Κυριακή 4 & Δευτέρα 5 Ιουνίου 2017 ώρα 17.00 & 18.30
GIRLS Σάββατο 3, Κυριακή 4 & Δευτέρα 5 Ιουνίου 2017 ώρα 17.00 & 18.30
OPEN-1 Σάββατο 3, Κυριακή 4 & Δευτέρα 5 Ιουνίου 2017 ώρα 11.00 & 12.30
OPEN-2 Σάββατο 3, Κυριακή 4 & Δευτέρα 5 Ιουνίου 2017 ώρα 11.00 & 12.30

5. ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Επιμελητήριο Αχαΐας, Μιχαλακοπούλου 58 έναντι Πλατείας Όλγας, Πάτρα

6. ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: 5 ευρώ

7. ΕΠΑΘΛΑ:

ELITE-1 Α’ νικητής – Κύπελλο Β’ & Γ’ νικητής – Μετάλλιο
ELITE-2 Α’ νικητής – Κύπελλο Β’ & Γ’ νικητής – Μετάλλιο
Α’, Β’ & Γ’ νικητής U12 - Μετάλλιο
GIRLS Α’ νικήτρια – Κύπελλο Β’ & Γ’ νικήτρια – Μετάλλιο
Α’, Β’ & Γ’ νικήτρια U10 – Μετάλλιο
OPEN-1 Α’ νικητής – Κύπελλο Β’ & Γ’ νικητής – Μετάλλιο
Α’, Β’ & Γ’ νικητής U10 – Μετάλλιο
Α’, Β’ & Γ’ νικητής U8 – Μετάλλιο
OPEN-2 Α’ νικητής – Κύπελλο Β’ & Γ’ νικητής – Μετάλλιο
Α’, Β’ & Γ’ νικητής U8 – Μετάλλιο
Κάθε αθλητής/τρια μετέχει στα έπαθλα της κατηγορίας του/της

8. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: α) Αποτέλεσμα ισοβάθμων β) Μπούχολτς γ) Σόννεμπορν-Μπέργκερ δ) Κλήρωση

9. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται έως και 3 λεπτά μετά τη λήξη της υπ’ όψιν παρτίδας με παράβολο 10 ευρώ. Επιτροπή ενστάσεων ορίζονται τα τρία πρώτα ΕΛΟ και αναπληρωματικά τα δύο επόμενα ΕΛΟ

10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Χάρης Σιέμπος

11. ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θα οριστεί από την ΚΕΔ

12. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δηλώσεις συμμετοχής έως την Παρασκευή 2 Ιουνίου 2017 και ώρα 21.00 στην φόμα δήλωσης συμμετοχής που θα αναρτηθεί στο ίντερνετ την Δευτέρα 22 Μαΐου

ΔΙΑΦΟΡΑ: α) Οι απονομές των απογευματινών τουρνουά θα πραγματοποιηθούν την Δευτέρα 5 Ιουνίου ώρα 20.00, ενώ οι απονομές των πρωινών τουρνουά την Δευτέρα 5 Ιουνίου ώρα 14.00. β) Για ότι δεν προβλέπεται στην παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΣΟ και της FIDE. Ισχύουν οι κανονισμοί αγώνων Ράπιντ

ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΙΕΜΠΟΣ

Αφήστε την απάντησή σας