Ε.Σ.Σ.Π

Η επίσημη σελίδα της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Πελοποννήσου

Ατομικό Νεανικό – Νικητές Μπακογιάννης και Παχάκη

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή η προκριματική φάση της ΕΣΣΠ για τα νεανικά κάτω των 18 ετών με νικητές τον Θοδωρή Μπακογιάννη της Ένωσης Σκακιστών Αιγιαλείας και νικήτρια την Χριστίνα Παχάκη της Α.Ε.Κ.

Οι απονομές στα αγόρια - Νικητές οι Μπακογιάννης , Καραπιπέρης, Σμπούκης

Στο αγωνιστικό κομμάτι στα αγόρια η έκπληξη στο τουρνουά ολοκληρώθηκε. Ο Θοδωρής Μπακογιάννης κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση ξεπερνώντας στα κριτήρια τον Αλέξανδρο Καραπιπέρη της ΝΕΠ.

Στην τελευταία αγωνιστική κατάφερε να κερδίσει και τον Βασίλη Αγιώτατο του Πέλοπα με πολύ μεγάλη δυσκολία ενώ βρέθηκε σε άσχημη θέση στο άνοιγμα. Την ίδια στιγμή στην δεύτερη σκακιέρα ο Αλέξανδρος Καραπιπέρης επικρατούσε μετά από πολύωρη παρτίδα  επί του Κώστα Σμπούκη του ΣΟΠ αφήνοντας τον στην τρίτη θέση. Ο Κώστας Σμπούκης και στις δύο ήττες του δυσκόλεψε πάρα πολύ τους αντιπάλους του αφού και η παρτίδα του με τον Μπακογιάννη στο 3ο γύρο διήρκεσε 5 ώρες.

Καραπιπέρης - Σμπούκης 1-0

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής

1 1 ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1 – 0 4 ΣΜΠΟΥΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2
2 3 ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1 – 0 ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ – ΑΓΙΩΤΑΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – ΓΕΩΡΓΙΟΣ 5
3 15 ΛΙΟΛΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ 3 0 – 1 3 ΠΑΓΩΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 4
4 18 ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 3 1 – 0 3 ΤΖΟΥΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 7
5 13 ΤΖΟΥΡΑΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ 3 1 – 0 3 ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 21
6 6 ΓΕΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ 1 – 0 2 ΖΑΠΑΝΤΕΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ 8
7 9 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ½ – ½ 2 ΛΙΟΛΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 12
8 16 ΜΟΥΤΟΥΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2 ½ – ½ 2 ΝΤΙΝΟΣ ΚΩΣΤΗΣ – ΗΛΙΑΣ 17
9 19 ΤΣΙΤΣΙΚΑΣ ΗΛΙΑΣ - – + 2 ΚΟΝΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 10
10 20 ΤΣΙΤΣΙΚΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ - – + ΖΑΠΑΝΤΕΣ ΠΑΥΛΟΣ 11
11 14 ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1 1 bye

Στους υπόλοιπους συμμετέχοντες .  Καλή παρουσία από τους  Παγώνη, Παπανικολάου και Θεόφιλο Τζουρά της ΝΕΠ.

Στους μικρούς ευχάριστη έκπληξη η παρουσία του Διονύση Λιόλιου του Προμηθέα και σε σταθερά ανοδική παρουσία οι Αγιώτατος  και Κόντης του Πατραϊκού.

ο Διονύσης Λιόλιος του Προμηθέα

Η τελική Βαθμολογία στα αγόρια

1 ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1595 GRE 5w1 20s1 3w1 2w½ 4s1 7w1 5,5 0,5 23,5 20,75
2 ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1906 GRE 17w1 8s1 4w1 1s½ 5w1 3w1 5,5 0,5 22,5 19,75
3 ΣΜΠΟΥΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1692 GRE 16s1 9w1 1s0 7w1 10w1 2s0 4,0 0,0 22,5 11,50
4 ΠΑΓΩΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1175 GRE 19s1 6w1 2s0 15w1 1w0 13s1 4,0 0,0 21,5 10,50
5 ΤΖΟΥΡΑΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ 1010 GRE 1s0 14w1 20s1 9w1 2s0 10w1 4,0 0,0 21,0 10,00
6 ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 1005 GRE 18w1 4s0 12w- 21s+ 12s1 9w1 4,0 0,0 16,0 10,50
7 ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ – ΑΓΙΩΤΑΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1165 GRE 13w1 10s1 8w½ 3s0 11w1 1s0 3,5 0,5 21,5 10,25
8 ΓΕΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ 1155 GRE 14s1 2w0 7s½ 11w0 15s1 18w1 3,5 0,5 17,5 7,25
9 ΤΖΟΥΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1115 GRE 15w1 3s0 13w1 5s0 14w1 6s0 3,0 0,0 19,0 7,00
10 ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1000 GRE -1 7w0 19s1 12w1 3s0 5s0 3,0 0,0 17,5 6,00
11 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1035 GRE 20w0 12s½ 21w1 8s1 7s0 16w½ 3,0 0,0 16,0 7,75
12 ΚΟΝΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1025 GRE 21s½ 11w½ 6s+ 10s0 6w0 20s+ 3,0 0,0 16,0 6,50
13 ΛΙΟΛΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ 1005 GRE 7s0 16w1 9s0 19w1 18s1 4w0 3,0 0,0 16,0 5,50
14 ΜΟΥΤΟΥΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1005 GRE 8w0 5s0 -1 16w1 9s0 15w½ 2,5 0,0 16,5 5,50
15 ΝΤΙΝΟΣ ΚΩΣΤΗΣ – ΗΛΙΑΣ 1005 GRE 9s0 -1 18w1 4s0 8w0 14s½ 2,5 0,0 16,0 4,50
16 ΛΙΟΛΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1010 GRE 3w0 13s0 17w1 14s0 19w1 11s½ 2,5 0,0 15,0 4,50
17 ΖΑΠΑΝΤΕΣ ΠΑΥΛΟΣ 1020 GRE 2s0 19w0 16s0 -1 20w½ 21s+ 2,5 0,0 14,5 4,25
18 ΖΑΠΑΝΤΕΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ 1070 GRE 6s0 21w1 15s0 20w+ 13w0 8s0 2,0 0,0 16,5 3,50
19 ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1005 GRE 4w0 17s1 10w0 13s0 16s0 -1 2,0 0,0 14,5 3,00
20 ΤΣΙΤΣΙΚΑΣ ΗΛΙΑΣ 1005 GRE 11s1 1w0 5w0 18s- 17s½ 12w- 1,5 0,0 19,5 3,75
21 ΤΣΙΤΣΙΚΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 1005 GRE 12w½ 18s0 11s0 6w- -1 17w- 1,5 0,0 12,5 3,00

Στα κορίτσια η Χριστίνα Παχάκη επικράτησε άνετα χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα εκτός από την παρτίδα της με τα μαύρα με την Μαρίνα Οικονόμου που βγήκε χειρότερα στο άνοιγμα. Ευχόμαστε μια καλή παρουσία και στα τελικά με καλό πλασάρισμα. Στην δεύτερη και τρίτη θέση δύο σκακίστριες της ΕΣ Αιγιαλείας , η Μαρίνα Οικονόμου και η Παναγιώτα Σπηλιωτοπούλου

Οι απονομές στα κορίτσια - Νικήτριες Παχάκη , Οικονόμου , Σπηλιωτοπούλου

Η τελική βαθμολογία στα κορίτσια

1 ΠΑΧΑΚΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ – ΔΕΣΠΟΙΝΑ GRE 1678 Α.Ε.Κ. 6,0 12,00 6 0,0
2 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΜΑΡΙΝΑ ΙΩΑΝΝΑ GRE 1005 ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ 3,0 4,00 3 0,0
3 ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ GRE 1000 ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ 2,0 4,00 2 0,0
4 ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ – ΑΓΙΩΤΑΤΟΥ ΕΛΕΝΗ GRE 1025 ΑΘΛ. ΣΥΛΛΟΓΟΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΕΛΟΠΟΣ ΠΑ 1,0 2,00 1 0,0

Στο τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στο Sports Arena συμμετείχαν 25 σκακιστές και σκακίστριες σε αντίθεση με τα τελευταία χρόνια που οι συμμετοχές ήταν πολύ λίγες.   Την διοργάνωση ανέλαβε το σωματείο του Πέλοπα με διαιτητή τον Μιχάλη Κουτσίδη.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στους γονείς των παιδιών που πολλές φορές αφιέρωναν όλο το Κυριακάτικο πρωινό περιμένοντας την λήξη πολύωρων παρτίδων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στο Chess  Results για τα αγόρια και τα κορίτσια

Φωτογραφίες στο album της ΕΣΣΠ στο Picasa.

Αφήστε την απάντησή σας